Wright County Record logo and header

Official Wright County Junior Fair results released

Posted

Results were made available for the contests held at this year’s Wright County Junior Fair June 17-19 in Grovespring. The more than 50 years old event was held at the Lions Club Fairground in Grovespring.

There were 32 horses in the Horse Show, 60 head of beef shown by 36 exhibitors, five exhibitors with nine total goats, 18 sheep shown by five exhibitors, one rabbit, five chickens and 19 exhibitors showing 39 fairy cattle.

Results included:

Goat Show

Intermediate showmanship: Kaylee Virtue

Senior showmanship: Eden Uhling

Champion Buck: Kinlee Virtue; Reserve: Clayton Causey

Champion Doe: Emma Unling; Reserve: Kaylee Virtue

Sheep Show

Peewee showmanship: Quinn Peterson

Int. Showmanship: Sam Peterson

Sr. Showmanship: Stephanie Self

Champion Ram: Stephanie Self; Reserve: Hayden Garn

Champion Ewe: Quinn Peterson; Reserve: Stephanie Self

Champion Market Lamb: Ellie Peterson; Reserve: Sam Peterson

Herdsman: Hayden Garn

Beef Show

Angus heifer: Emily Sinning; Reserve: Shannon Jenkins

Angus bull: Addyson Sinning; Reserve: Abby McNish

Brahmasouin: Adalee Doehring; Bull: Haley Doehring

Brangus: Trigger Anderson

Braunvieh: Vanessa Meredith

Crossbreed: Alyssa Stinnett

Hereford: Sam Peterson; Reserve: Jett McConnaughy

Hereford Bull: Rebekah Evans; Reserve: Hannah Evans

Limousin: Tucker Wheeler

Longhorn: Celeste Mast

Red Angus: Shannon Jenkins; Reserve: Rory Jenkins

Shorthorn: Libby Shaver; Bull: Logan Archer

SimAngus: Paige Henderson

Simmental: Alyssa Stinnett; Reserve: Shelby Mankey

Simmental Bull: Jackson Mills

Beef Showmanship

Junior: Colton Nisbett; Reserve: Payton Henderson

Sr. Showmanship: Shannon Jenkins; Reserve: Alyssa Stinnett

Champion Heifer: Alyssa Stinnett, Crossbreed

Reserve champion: Paige Henderson, SimAngus

Champion Bull: Rebekah Evans, Hereford

Reserve Champion Bull: Haley Doehring, Brahmasouin

Champion Market Steer: Libby Shaver

Reserve Champion Market Steer: Colton Nisbett

Herdsman: Shelby Mankey

Dairy Show

Junior Ayrshire: Diesel Dixon; Reserve: Lincoln Dame

Jr Brown Swiss Molly Archer; Reserve: Josiah Roth

Sr Brown Swiss Jacob Roth; Reserve: Molly Archer

Champion Brown Swiss: Jacob Roth

Crossbreed: Molly Archer

Jr. Guernsey: Lincoln Dame; Reserve: Jaedyn Glenn

Sr. Guernsey: Whitney Yerina,

Champion Guernsey: Whitney Yerina

Jr. Holstein: Whitney Yerina; Reserve: Lila Wantland

Jr. Jersey: Harper VanZyverden; Reserve: Hadley VanZyverden

Sr. Jersey: Harper Van Zyverden; Reserve: Chase Eilenstine

Champion Jersey: Harper VanZyverden

Supreme Heifer: Whitney Yerina, Holstein

Reserve Supreme: Diesel Dixon, Ayrshire

Supreme Cow: Whitney Yerina

Reserve Cow: Molly Archer

Dairy Showmanship

Juniors: Harper VanZyverden, Lincoln Dame

Intermediate: Libby Shaver, Molly Archer

Sr.: Lila Wantland, Whitney Yerina

Herdsman award: Jacob and Jenna Brixey

Herdsmanship and character awards were also given out. Jacob and Jenna Brixey won for dairy, Shelby Makey won beef, Hayden Garn won sheep/goat and the character award went to Rory Jenkins.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here